понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty na ogól pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą i za ozdobę. Zwykle takie sztachety plastikowe sadzi się w słonecznych elementach, gdzie szybko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Sporo szyku maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które dominują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez ekspansywnie kwitną, tymczasem potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety PCV mogą być nadzwyczaj wysmukłe, choć należny je cyklicznie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий