среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy plot z plastiku na plot i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztacheta z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC z Radzionkowa stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztachety z plastiku na plot i bramkę ogrodzeniowa unosi się z skał wielorakiego obrysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nietypowych konturach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий